O nama

Udruga dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Splitsko-dalmatinske županije je neprofitna udruga civilnog društva. Područje djelovanja udruge je u zdravstvenom i humanitarnom sustavu. Udruga okuplja članove koji se liječe dijalizom ili su transplantirale bubreg i članove njihovih obitelji, sa područja Splitsko-dalmatinske županije i drugih susjednih županija.

Udruga je osnovana davne 1985. godine i od tada djeluje u kontinuitetu. Svrha osnivanja udruge je unapređenje kvalitete života dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika, unapređenja liječenja i pružanja pomoći pri ostvarivanju prava i povlastica koje imaju invalidne osobe.

Danas udruga okuplja:

• preko 25o članova /pacijenti koji se liječe hemodijalizom u sedam županijskih centara: Split, Makarska, Imotski, Sinj, Trogir, Supetar i Hvar, te peritonejskom – kućnom dijalizom
  • osobe koje su transplantirale bubreg
  • članove obitelji oboljelih
  • stručno medicinsko osoblje

Ciljevi udruge su:
Omogućiti i pružiti psihološku i svaku drugu podršku pacijentima koji ulaze u proces liječenja dijalizom ili su transplantirale bubreg.
Cilj nam je naučiti pojedinca da su prevencija i edukacija vrlo važni u procesu liječenja, te da pored prava koje mu osigurava sustav, on ima i obvezu edukacije i prevencije kako bi olakšao svoje tegobe i postigao bolje rezultate liječenja.

Sukladno navedenom Udruga obavlja slijedeće djelatnosti:

• pružanje administrativne pomoći pri ostvarivanju prava i povlastica koje imaju osobe na dijalizi ili transplantirani
  • surađuje sa drugim udrugama i institucijama
  • organizira ili sudjeluje na stručnim skupovima
  • organizira edukativna predavanja i savjetovališta
  • organizira i obavlja informativnu i izdavačku djelatnost /tiskanje stručnih i promidžbenih materijala- brošura, letaka
  • obavlja i ostale poslove iz svoje nadležnosti

Neke od najznačajnijih aktivnosti koje Udruga provodi su:

• Pružanje psihosocijalne pomoći i potpore svojim članovima
  • Obilježavanje Svjetskog dana bubrega / svake godine drugi četvrtak u mjesecu ožujku/
  • Obilježavanje Nacionalnog dana darivanja organa / 26. svibnja/
  • Obilježavanje Međunarodnog dana darivanja organa / u listopadu/
  • Sudjelovanje na Međunarodnim Susretima i sportskim igrama u Vitezu /BiH-a u lipnju/ i Rovinju /u rujnu/
  • Organizacija edukacijskih predavanja
  • Savjetovalište za novooboljele i članove njihovih obitelji / 3 x godišnje u prostoru udruge/

Ovdje možete pronaći statut udruge kao i druge dokumente vezane uz udrugu.

U knjižici na prvom linku možete više pročitati o ovogodišnjoj kampanji Svjetskog dana bubrega pod nazivom “Živjeti dobro s bubrežnom bolešću”, i to prvenstveno o ciljevima kampanje. a knjižica sažeto predstavlja i 8 zlatnih pravila za zdravlje bubrega.

Na drugom linku možete preuzeti knjižicu koja objašnjava u kojem smjeru bi se trebala razvijati daljnja politika zdravstvene skrbi za bolesnike s KBB (kroničnom bubrežnom bolešću), koja je uloga bolesnika u tom procesu i koji je krajnji cilj. Predstavljeni su i neki zanimljivi podaci međunarodnih istraživanja među bolesnicima s KBB, kao i neke svjetske prakse o kojima više možete doznati na pridruženim linkovima u brošuri (engleski jezik).

Svjetski_dan_bubrega_2021_-_knjižica(1)

Živjeti dobro s bubrežnom bolešću